Anasayfa
Gerekli Belgeler
SRC Belgeleri
Bize Ulaşın
Sıkça Sorulan Sorular
Ders Notları
Yönetmelikler

Edremit SRC & Edremit Psikoteknik Kursuna Hoşgeldiniz

SRC & PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ

DAHA FAZLA KEŞFET
Resim 1

Edremit SRC

KEŞFET
Resim 2

Edremit Psikoteknik

KEŞFET
App

SRC İçin Gerekli Belgeler

  1. 1-Nüfüs Cüzdanı
  2. 2-Ehliyet Fotokopisi
  3. 3-2 Adet Biometrik Fotoğraf
  4. 4-Diploma Fotokopisi
  5. 5-Sabıka Kaydı
App

Psikoteknik İçin Gerekli Belgeler

 1. 1-Nüfüs Cüzdanı Fotokopisi
 2. 2-Ehliyet Fotokopisi

SRC BELGELERİ

Src belgesi bilindiği gibi ticari araç kullanıcıları tarafından alınan bir mesleki yeterlilik belgesidir. Her mesleğin bir standardı olduğu gibi yük ve yolcu taşıyan araç sürücülerinin de kendi mesleklerini icra edebilmeleri için src belgesi almaları şart olarak karşımıza çıkar. Peki bu belgelendirme ne işe yarıyor buna bir bakalım. Bir uçak yada gemi düşünün bu uçağı veya gemiyi kullanacak kişi ne kadar bu işi yapmaya yetkindir bunu bir belge ile ispat etmesi gerekir.

Bize Ulaşın

Sizden haber almak bizim için önemli. Herhangi bir soru, öneri veya geri bildirim için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Ekip üyelerimiz, en kısa sürede size geri dönerek yardımcı olacaktır.

SRC Sıkça Sorulan Sorular

Websitemizdeki Sıkça Sorulan Sorular bölümü, SRC hakkında en yaygın soruların basit ve açık cevaplarını sunar.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ticari faaliyet gösteren bir işletmede çalışan şöferlerin alması gereken bir belgedir.

1) 25.02.2003 öncesi ehliyet alanlar kurumumuza gelerek (ehliyet,kimlik,e-devlet şifresi ile) başvuru yaparak.

2) SRC kursuna yazılarak.

- 2 adet biometrik fotoğraf (Son altı ay içinde çekilmiş)

- Diploma aslı(fotokopisi)

- Ehliyet,kimlik aslı

- Adli sicil kaydı

ile kurumumuza gelerek.

Her ayın 15'ine kadar kurs kaydınızı yaptırarak kayıt olursunuz. Dersler bittikten sonra (yaklaşık 10 gün) belirtilen sınav gününde sınava girersiniz.

Ders programı hazırlandıktan sonra bilgi veriliyor.

Sınav Milli Eğitim Bakanlığı'nın gözetiminde belirtilen sınav merkezinde yapılır.

-> Sınav saat 10.00'da başlar. (Geç kalan adaylar sınava alınmıyor)

-> Sınava gelirken kurşun kalem,kimlik (ehliyet,pasaport)

-> Sınava giriş belgesi (kurumdan alınıyor) adayın yanında olmalı. Cep telefonu ve akıllı saat ile sınava girmek yasaktır.

-> Sınav iki aşamlı olup, 1. aşama sırasında 40 soruluk 1 test yapılıyor

(Trafik, ilk yardım, araç teknikleri,4925 sayılı karayolu taşıma kanunu,kaçakçılık ve yasal sigortalar)

40 sorudan 28 doğru yapan ve 70 alan adaylar aynı gün 1 saat sonra 2.aşama sınavına giriyor.

2. aşamada => Aynı konuların görselli videolu soruları izletip (3 tane) bunun 2 tanseni doğru yapan adaylar. (1. ve 2. aşamayı geçen adaylar SRC belgesini almaya hak kazanıyor.)

Hayır. (e-devletinizden SRC belgesi olarak çıkartılabilir.)
SRC belgeniz 65 yaşınızı doldurana kadar geçerlidir.
Hayır, bir defa alınınca 65 yaşınızı doldurana kadar yenilenmesi gerekmiyor.
B sınıfı ehliyeti olan adaylar SRC almak için başvuru yapabilir.

Galeri

Psikoteknik Sıkça Sorulan Sorular

Websitemizdeki Sıkça Sorulan Sorular bölümü, SRC hakkında en yaygın soruların basit ve açık cevaplarını sunar.

Psikolojinin tanımını yapmak gerekirse yönetim, meslek hastalıkları, iş kazaları ve iş güvenliği, ergonomi, reklam ve pazarlama alanlarında çözümler sunan, endüstri kuruluşlarına yaklaşık bir asırdır hizmet veren bir davranış bilimidir. "İş psikolojisi" uygulamalı/deneysel psikolojinin bir dalı olup, yöntemleri gelişmiş ülkelerde sanayi kuruluşlarında ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili birimlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de psikotekniktir. Bu işe alma ve yerleştirme yöntemi günümüzde birçok sanayileşmiş ülkede uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle trafikte, sürücü seçimi ve takip sınavlarında daha yüksek öncelikli bir çalışma alanı bulundu. Ancak örneğin iş kazaları sadece şoförler için değil, endüstrinin çeşitli sektörlerinde çalışanlar için de ölüme ve sakatlığa neden olabilmekte ya da en azından işe uygun olmayan çalışanlar verimliliği düşürmektedir. Bu yazı da psikoteknik ve psikoteknik tarihçesi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Evet, psikoteknik raporunu almak için yetkili bir psikoteknik merkezinde teste girmeniz gerekmektedir ve test sonrası 45 gün içerisinde psikiyatri muayenesine gitmesi gerekmektedir. Psikiyatri muayeneye gitmez ise, aday teste girdiği tarihten itibaren 6 ay sonrasına kadar beklemek zorundadır.
Hayır, test için bilgisayar bilgisine ihtiyaç yoktur.
Psikoteknik değerlendirme testi en az 1 saat sürüyor.
Psikoteknik değerlendirme, yalnızca yetkili kuruluşlarda, sağlık bakanlığının ruhsat verdiği merkezlerde, bakanlığın belirlediği ortam koşullarına uygun şekilde yapılabilir. Bilgisayar destekli cihazın taşınması söz konusu değildir. Teste girmek için merkezimize gelmeniz gerekmektedir.
Önceki yıllarda geçerli olan kart uygulaması Nisan 2016'dan beri geçersizdir. E-devlet sistemi üzerinden psikoteknik raporunuza ulaşmanız mümkündür.
Merkezimizde ALG Test Sistemi kullanılmaktadır. Türkiye genelinde çok kullanılan sistem Sağlık Bakanlığı tarafından geçerli bir sistemdir.
Psikoteknik belgesi mevzuat gereği 5 yılda bir yenilenmektedir. Sürücüler 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçmelidirler.
Ticari araç sürücülerinin en sık sorduğu soruların başında psikoteknik nedir ve psikoteknik kimlere zorunlu soruları gelmektedir. Psikoteknik belgesinin zorunlu olduğu kişiler sırasıyla; Taksi sürücüleri, Kamyon ve Tır Sürücüleri, Öğrenci Servisi Çeken Sürücüler, Otobüs Kaptanları, Personel Taşımacılığı Yapan Şoförler, Minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma yapan sürücüler, Ve her türlü ticari taşıma yapan sürücüler için psikoteknik zorunludur.

Yönetmelikler

SRC kursu yönetmeliği, sürücü belgesi almak isteyen bireylerin eğitim süreçlerini ve sınav gerekliliklerini düzenleyen resmi kuralların setini ifade eder.

Diğer Göz Atabilecekleriniz

Diğer websitelerimizede göz atalabilirsiniz.